Product details
| Displacement | 2596 cc |
| Emission | BS-VI |
| Engine | FM 2.6 CR ED |
| Front Axles | Dead Rigid |
| Front Suspension | Spring Semi elliptical, hydraulic telescopic shock absorbers and anti roll bar |
| Ground Clearance | 200 mm |
| Max Output | 85 kW (115hp) @ 2950 RPM |
| Max Torque | 350 Nm @ 1400-2200 RPM |
| No. of Gears | 5 Forward +1 Reverse |
| Overall Height | 2550 mm |
| Overall Length | 6265 mm |
| Overall Width | 1900 mm |
| Parking Brakes | Mechanical on rear wheels |
| Rear Axles | Live Rigid |
| Rear Suspension | Spring Semi elliptical, hydraulic telescopic shock absorbers and anti roll bar - optional |
| Transmission Type | Manual, Gear lock synchromesh on forward gears |
| Tyre Type | Radial with Tube/Tubeless / (4+1) |
| Warranty | 3 years |
| Wheels & Tyres Size | 215/75 R 15 |
| Wheel Base Millimetre | 3700 mm |
| Front Brakes | Disc |
| Brand | Force |
| Vehicle Model | Traveller 3700 |



Price:
Price 180.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Model : Force Traveller Ambulance Body
Maximum Speed : 80100 km/h
Fuel System : Other, Diesel, Common Rail Direct Injection
Type Of Accesories : Other, Stretcher, Medical Cabinet, Oxygen Cylinder Holder
Price 350000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Model : 3350
Maximum Speed : 150 Km/hr
Fuel System : Diesel
Type Of Accesories : Handle Cover , Seat Cover
Price 200000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Model : 3350
Maximum Speed : 150 Km/hr
Fuel System : Diesel
Type Of Accesories : Seat Cover, Handle Cover
Price 350000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Model : 3350
Maximum Speed : 150 Km/hr
Fuel System : Diesel
Type Of Accesories : Seat Cover, Handle Cover