This मोबाइल Dental Ambulance Van comes with disc type front brakes with maximum speed of 90 KM. It comes with the seating capacity of more than 9 people with doctor. It is made in India with emission of BS-VI and 4 Cylinders having compression ignition, DI TCIC. Its Monocoque construction with power steering and Drum / Disc(4020WB Only) brakes ensure unmatched performance. अधिकover, this मोबाइल Dental Ambulance Van is powered with parking brakes.
Product details
| Maximum Speed | 90 KM |
| Front Brakes | Disc |
| Ground Clearance Millimetre | 200 mm |
| Seating Capacity | 9+D |
| Country of Origin | Made in India |
| Emission | BS-VI |
| Type | 4 Cylinder, Compression Ignition, DI TCIC |
| Displacement | 2596 cc |
| Max Output | 85 kW (115hp) @ 2950 RPM |
| Max Torque | 350 Nm @ 1400-2200 RPM |
| No. of Gears | 5 Forward + 1 Reverse |
| Frame Type | Monocoque Construction |
| Steering Type | Power Steering |
| Rear Brakes | Drum / Disc(4020WB Only) |
| Parking Brakes | Mechanical acting on rear wheel |
| Wheels & Tyres Size | 215/75 R 15 |
| Tyre Type | Radial with Tube/Tubeless / (4+1) |
| Overall Length | 5615 mm |
| Overall Width | 1900 mm |
| Overall Height | 2550 mm |
| Fuel Tank | 70 Litre |
| Seating Type | Standard / Recliner / High back |



Price: Â
एक्सेसरीज के प्रकार : हैंडल कवर , सीट कवर
मेड इन : इंडिया
गियरबॉक्स : अर्धस्वचालित
वाहन का प्रकार : कमर्शियल वाहन
अधिकतम स्पीड : 150 किमी/घंटा
मटेरियल : एफआरपी
एक्सेसरीज के प्रकार : सीट कवर, हैंडल कवर
मेड इन : इंडिया
गियरबॉक्स : अर्धस्वचालित
वाहन का प्रकार : कमर्शियल वाहन
अधिकतम स्पीड : 150 किमी/घंटा
मटेरियल : एफआरपी
एक्सेसरीज के प्रकार : हैंडल कवर , सीट कवर
मेड इन : इंडिया
गियरबॉक्स : अर्धस्वचालित
वाहन का प्रकार : कमर्शियल वाहन
अधिकतम स्पीड : 150 किमी/घंटा
मटेरियल : एफआरपी