Product details
| Brakes Type | Hydraulic, Dual circuit, vacuum assisted ABS with EBD with auto slack adjuster |
| Brand | Force |
| Displacement | 2596 cc |
| Frames Type | Monocoque Construction |
| Max Output | 85 kW (115hp) @ 2950 RPM |
| Max. Permissible GVW | 3675 kg |
| Max Torque | 350 Nm @ 1400-2200 RPM |
| No. of Gears | 5 Forward +1 Reverse |
| Overall Height | 2265 mm |
| Overall Length | 5135 mm |
| Overall Width | 1900 mm |
| Seating Type | High back/ Standard / Reclining |
| Steering Type | Power Steering |
| Transmission Type | Manual, Gear lock synchromesh on forward gears |
| Tyre Type | Radial with Tube/Tubeless / (4+1) |
| Warranty | 3 years |
| Wheels & Tyres Size | 215/75 R 15 |
| Country of Origin | Made in India |
| Seating Capacity | 12+D |
| Ground Clearance Millimetre | 200 mm |
| Fuel Tank Capacity | 70 Litre |



Price: Â
मेड इन : India
माप की इकाई : टुकड़ा/टुकड़े
अधिकतम स्पीड : 80100 km/h
मॉडेल : Force Traveller Ambulance Body
एक्सेसरीज के प्रकार : ,
स्टीयरिंग : ,
मेड इन : इंडिया
माप की इकाई : टुकड़ा/टुकड़े
अधिकतम स्पीड : 150 किमी/घंटा
मॉडेल : 3350
एक्सेसरीज के प्रकार : सीट कवर, हैंडल कवर
स्टीयरिंग : दाएँ
मेड इन : इंडिया
माप की इकाई : टुकड़ा/टुकड़े
अधिकतम स्पीड : 150 किमी/घंटा
मॉडेल : 3350
एक्सेसरीज के प्रकार : सीट कवर, हैंडल कवर
स्टीयरिंग : दाएँ
मेड इन : इंडिया
माप की इकाई : टुकड़ा/टुकड़े
अधिकतम स्पीड : 150 किमी/घंटा
मॉडेल : 3350
एक्सेसरीज के प्रकार : सीट कवर, हैंडल कवर
स्टीयरिंग : दाएँ