Force Traveller 3050 Super Ambulance is available with 70 L fuel tank capacity. It is provided with the seating capacity of 12 people and a driver. It comes with 5 Forward and1 Reverse manual, gear lock synchromesh on forward gears. It is available with Monocoque construction, power-steering and hydraulic, vacuum assisted ABS with EBD brakes with auto slack adjuster. This Force Traveller 3050 Super Ambulance is provided with 3 years of warranty.
Product details
| Displacement | 2596 cc |
| Emission | BS-VI |
| Engine | FM2.6 CR ED |
| Frames Type | Monocoque Construction |
| Front Supension | Spring Semi elliptical, hydraulic shock absorbers and anti roll bar |
| Ground Clearance | 200 mm |
| Max Output | 85 kW (115hp) @ 2950 RPM |
| Max. Permissible GVW | 3675 kg |
| Max Torque | 350 Nm @ 1400 - 2200 RPM |
| No. of Gears | 5 Forward, 1 Reverse |
| Overall Height | 2550 / 2265 mm |
| Overall Length | 5135 mm |
| Overall Width | 1900 mm |
| Rear Supension | Spring Semi elliptical, hydraulic shock absorbers and anti roll bar(optional) |
| Seating Type | Recliner / High back / Std. |
| Steering Type | Power Steering |
| Transmission Type | Manual, Gear lock synchromesh on forward gears |
| Type | 4 Cylinder, Compression Ignition, DI TCIC |
| Tyre Type | Radial with Tube/Tubeless / (4+1) |
| Wheels & Tyres Size | 215/75 R 15 |
| Usage/Application | Hospital |
| Brand | Force |
| Seating Capacity | 13+D |
| Fuel Tank Capacity | 70 Litres |
| Front Brakes | Disc |
| Vehicle Model | 3050 Super |



Price: Â
स्टीयरिंग : ,
गियरबॉक्स : ,
शर्त : New
वाहन का प्रकार : ,
ट्रांसमिशन टाइप : ,
न्यूनतम आदेश मात्रा : 1
स्टीयरिंग : दाएँ
गियरबॉक्स : अर्धस्वचालित
शर्त : नया
वाहन का प्रकार : कमर्शियल वाहन
ट्रांसमिशन टाइप : अर्धस्वचालित
न्यूनतम आदेश मात्रा : 1
स्टीयरिंग : दाएँ
गियरबॉक्स : अर्धस्वचालित
शर्त : नया
वाहन का प्रकार : कमर्शियल वाहन
ट्रांसमिशन टाइप : अर्धस्वचालित
न्यूनतम आदेश मात्रा : 1
स्टीयरिंग : दाएँ
गियरबॉक्स : अर्धस्वचालित
शर्त : नया
वाहन का प्रकार : कमर्शियल वाहन
ट्रांसमिशन टाइप : अर्धस्वचालित
न्यूनतम आदेश मात्रा : 1